Slik vurderes bøker i Kulturrådets innkjøpsordninger

Flere ble overrasket over at Helene Uris nye roman ikke ble tatt med i Kulturrådets innkjøpsordning. I denne teksten forklarer de ansvarlige seg. (Foto: Berit Roald/NTB scanpix.)
Flere ble overrasket over at Helene Uris nye roman ikke ble tatt med i Kulturrådets innkjøpsordning. I denne teksten forklarer de ansvarlige seg. (Foto: Berit Roald/NTB scanpix.)
Utvalget vurderte Helene Uris roman på likt grunnlag som alle andre. Det er ikke grunnlag for å hevde at beslutningen bygger på skjulte eller ukjente kriterier, skriver Kristian Seltun, Rune F. Hjemås og Sigbjørn Skåden.

I kjølvannet av debatten om Helene Uris roman «I mitt lune hi» er det stilt spørsmål ved både vurderingsgrunnlaget og mangelen på innsyn i Kulturrådets beslutninger. Kulturrådet ønsker å redegjøre for hvordan bøker vurderes, hvilke kriterier som gjelder, og hvorfor de kunst- og kulturfaglige vurderingene ikke er offentlige.

I den pågående debatten er det blant annet stilt spørsmål om vurderingsutvalget for ny norsk skjønnlitteratur for voksne, prosa la etiske eller moralske hensyn til grunn i sin vurdering av en konkret roman.

Kulturrådet vil presisere at alle bøker vurderes etter faste retningslinjer. Etiske eller moralske hensyn vektlegges ikke i vurderingen, og det er det heller ikke gjort her.

Utvalget har vurdert om verket fremstår som et helhetlig litterært verk, om det har tilstrekkelige kunstneriske, språklige og håndverksmessige kvaliteter, og om det har vært underlagt nødvendig redaksjonelt arbeid. Det er på dette grunnlaget utvalget, gjennom sitt kollektive skjønn, har avslått søknaden om innkjøp. Det er derfor ikke grunnlag for å hevde at beslutningen bygger på skjulte eller ukjente kriterier.

Annonse

Skjønnsvurderinger vil alltid kunne være gjenstand for uenighet og debatt. Det er en naturlig del av litteraturfeltet. Men det blir feil å omtale beslutningen som sensur. Bøker som får avslag, er allerede utgitt og distribuert til bibliotekene, og kan bli anmeldt, solgt og lest.

I praksis får dette ingen konsekvenser for offentligheten. Forskjellen er at det er forlagene, ikke staten, som betaler.

Les også: Subjekt mener: Har Kulturrådet sensurert Helene Uri? Det får vi ikke svaret på

Slik er utvalgene sammensatt

Vurderingsutvalget for ny norsk skjønnlitteratur for voksne, prosa består av fem faste medlemmer, to varamedlemmer og to ekstralesere. Medlemmene representerer ulike deler av litteraturfeltet, blant annet som forfattere, akademikere, kritikere og bibliotekarer.

Alle faste medlemmer har oversikt over bøkene som meldes på ordningen, mens to førstelesere har et særskilt ansvar for å lese hver bok grundig. Dersom det er tvil om en bok oppfyller kriteriene, blir den også lest av en ekstraleser.

Hvordan utvalget vurderer søknader, er offentlig tilgjengelig informasjon som ligger åpent på våre nettsider.

Les også: Kontroversiell forfatter droppet. Advarerer mot «moralsk sensur» fra Kulturrådet

Kriteriene for vurdering er åpne

Vi har forståelse for at det etterlyses mer innblikk i vurderingsprosessene. Vi arbeider, på oppdrag fra Kultur- og likestillingsdepartementet, med tiltak som kan bidra til økt åpenhet.

Vurderingene er i dag unntatt offentlighet for å sikre åpne og uavhengige diskusjoner i utvalgene, slik at medlemmene kan utveksle synspunkter fritt og komme frem til best mulige beslutninger.

Ordningens legitimitet bygger på tydelige og offentlig tilgjengelige kriterier, bredt sammensatte utvalg, rotasjon blant medlemmene og kollektive beslutningsprosesser. Derfor er det også viktig at kandidater fra hele landet, med ulik bakgrunn og ulike kunstsyn, slipper til i utvalgene.

Liker du det du leser?

Da kommer du til å elske Subjekt Pluss!
Det er ingen bindingstid.

Bli abonnent!
Amrit Kaur
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de utfordrer dagsordenen. Selv om jeg ikke alltid er enig, så er det forfriskende å lese meninger som utfordrer status quo.


Amrit Kaur
Leder i Rød ungdom
Mohammad Usman Rana
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen skiller seg ut med skarpe analyser, intellektuell friksjon, ekte meningsmangfold og mot til å stille spørsmål ved zeitgeist. Som muslimsk tenker har jeg opplevd slike medier som anti-islamske, men ikke Subjekt.


Mohammad Usman Rana
Muslimsk tenker
Alexander Tenvik
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi jeg er interessert i kultur, og fordi de har en stor bredde i dekningen sin.


Alexander Tenvik
Kunstner
Janne Wilberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har utviklet seg til å bli en kulturaktør å regne med. Avisen holder deg oppdatert på kulturfeltet, og er en verdifull kanal for publisering.


Janne Wilberg
Oslos byantikvar
Ervin Kohn
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen publiserer tankevekkende innlegg i samfunnsdebatten, og fordi jeg bryr meg om de som leser avisen.


Ervin Kohn
Jødisk tenker
Ari Bajgora
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har interessante og spennende vinklinger på aktuelle saker.


Ari Bajgora
Rapper
Benedikte Høgberg
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er viktig for meg personlig å lese et bredt spekter med nyheter og meninger for å gjøre de gode samfunnsanalysene.


Benedikte Høgberg
Asle Toje
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen er maktkritisk og uredd. Det er forfriskende.


Asle Toje
Nestleder i Nobelkomitéen
Anine Kierulf
– Mangfold i de redigerte medier er en demokratisk forutsetning. Jeg leser kulturavisen Subjekt fordi kulturkrig også er kultur. Anbefales særlig for folk med lavt blodtrykk.


Anine Kierulf
Jurist
Trym Ruud

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er en av de få virkelig frie avisene i Norge. De dekker kunst, kultur og samfunn med integritet, uten å bøye seg for staten eller kommersielt press. De skriver ærlig, modig og ufiltrert, og gir rom til stemmer og kunstnere som ellers ikke blir sett. Det er derfor Subjekt vokser, og derfor jeg støtter dem.



Trym Ruud
Kunstner
Trine Skei Grande
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de er uredde og dedikerte i dekningen av kunst og kultur. Leser jeg Subjekt, vet jeg hva som skjer.


Trine Skei Grande
Direktør i Forleggerforeningen
Anette Trettebergstuen
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen fyrer opp feeden min nesten ukentlig, og jeg må selvsagt følge med der det skjer. Og de skriver om kulturstoff andre har sluttet å dekke.


Anette Trettebergstuen
Stortingsrepresentant (AP)
Agnes Moxnes
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tar samtiden på pulsen, våger å utfordre kulturlivets indre maktkonstellasjoner og dermed til gagns viser at heller ikke kultur er noen søndagsskole.


Agnes Moxnes
Presseveteran
Simen Velle

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør å løfte prinsipielle debatter, og stå i dem når det stormer. Medie-Norge hadde vært fattigere uten Subjekts aktive bidrag til samfunnsdebatten.



Simen Velle
Leder i FPU
Hedvig Montgomery

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi kultur og politikk trenger flere stemmer og plattformer i Norge. På Subjekt blir jeg orientert og irritert, opplyst og engasjert. Og kjeder meg i hvert fall ikke!



Hedvig Montgomery
Psykolog
Mímir Kristjánsson
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de har vist en sjokkerende evne til å være først på ballen med nyheter i mange av de viktigste og mest brennbare kulturpolitiske debattene i vår tid.


Mímir Kristjánsson
Stortingsrepresentant (R)
Einar Øverenget
Jeg abonnerer på Subjekt fordi det inviterer meg til å tenke.


Einar Øverenget
Filosof
Sarah Gaulin
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi avisen tar opp mange interessante temaer, og som leser får jeg bedre innblikk i hva som skjer på kunst- og kulturfeltet.


Sarah Gaulin
Generalsekretær i LIM
Morten Traavik

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi de tør der andre tier.



Morten Traavik
Kunstner
Hadle Bjuland

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er en avis som setter mangfold høyt, og som mener det. Subjekt våger å ta inn flere perspektiver.



Hadle Bjuland
Leder i KRFU
Snorre Klanderud
– Jeg abonnerer på Subjekt fordi det er avisen som virkelig forstår samtiden. De er seriøse og lesverdige på kultur og politikk, men uten å bli jålete, sånn at alle kan være med og forstå den kompliserte virkeligheten.


Snorre Klanderud
Influenser
Susanne Kaluza

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger mer, ikke mindre  kulturjournalistikk i Norge. Og så synes jeg det er viktig å følge med på tendenser, nyheter og meninger på tvers av det politiske spekteret, både saker jeg er enige i og saker jeg er uenige i.



Susanne Kaluza
Litteraturhussjef i Oslo
Adrian Eilertsen

– Jeg abonnerer på Subjekt fordi vi trenger flere aviser som står utenfor de store mediekonserne.



Adrian Eilertsen
King Skurk One